Newsletter
Imię:
Email:
Artykuły 

 

Po każdym lecie następuje okres przejściowy między dniami pełnymi słońca a takimi, przy których człowiek najchętniej zostałby pod ciepłym kocykiem z filiżanką kawy bądź herbaty w ręku. Pojawiają się pierwsze żółte liście, niebo staje się coraz częściej pochmurne i raczy nas deszczem.  Dni stają się krótsze, chłodniejsze. To właśnie wtedy większość z nas zaczyna odczuwać ”jesienny smutek”. Zmęczenie oraz senność dosięga nas częściej, obierając chęci aby wstać z łóżka w te ponure i zimne poranki. Energia i zapał do pracy również zdają się zapadać w zimowy sen i to jeszcze w przedbiegach. Jednakże nie jest nowością, iż pogoda za oknem ma wpływ na nasz nastrój. Czasem działa ona na nas korzystnie, czasem nie. Gdy na zewnątrz zaczyna panować stonowany i senny rytm jesieni, niektórzy z nas stają się smutni, przygnębieni, rozdrażnieni i zniechęceni. Znacznie mniej rzeczy sprawia nam radość. Jednakże dopóki ten jesienno-zimowy smutek nie utrudnia nam coraz bardziej życia codziennego, nie musimy się go obawiać. Dopiero gdy te utrudnienia zauważymy, wtedy warto sprawdzić czy aby przypadkiem nie jest to depresja sezonowa.  

 

To czym jest depresja jesienna?

Właściwie jest to depresja sezonowa, czyli sezonowe zaburzenie reaktywne (z ang. Seasonal Affective Disorder- SAD). Pojawia się ona w okresie jesienno-zimowym i najczęściej przemija wiosną albo latem. Objawy, które jej towarzyszą, potrafią zakłócać emocjonalne, poznawcze i fizjologiczne funkcjonowanie człowieka, przy czym są bardzo uciążliwe. Mogą występować codziennie lub prawie codzienne, a ich czas trwania sięga co najmniej dwóch tygodni. Ważnym jest, że powtarzają się one cyklicznie przez minimum dwa lata. Ten rodzaj zaburzeń depresyjnych dotyka głównie osoby młodsze – pierwszy epizod pojawia się zwykle pomiędzy 20 a 40 rokiem życia – przy czym z powodu znacznych dolegliwości zdecydowanie częściej cierpią kobiety niż mężczyźni (około 4 razy częściej). Obserwuje się je także u dzieci.

 

Jakie są objawy?

Do najczęstszych objawów należą: obniżona aktywność, uczucie smutku, lęk,  nadmierna drażliwość, problemy z pamięcią i koncentracją, problemy z wykonywaniem codziennych czynności, uczucie przewlekłego zmęczenia, niechęć do pracy, ale także funkcjonowania w społeczeństwie, wzmożona senność, współistniejąca z pogorszeniem jakości snu, zwiększenie masy ciała związane ze zwiększonym apetytem, zwłaszcza ze wzmożoną chęcią do spożywania węglowodanów,  osłabienie popędu seksualnego, w skrajnych przypadkach myśli samobójcze.

 

Jak sobie radzić z depresją sezonową?

Jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn powstawania depresji sezonowej jest niedobór światła słonecznego, które skromnie dociera do nas w okresie jesienno-zimowym. Dlatego też głównym sposobem na leczenie tego zaburzenia jest fototerapia, która wykorzystuje specjalne lampy fluorescencyjne. W trakcie trwania tej terapii oczy pacjenta naświetlane są sztucznym, jasnym światłem o mocy zbliżonej do naturalnego. Z fototerapią łączona jest czasem także psychoterapia, szczególnie wtedy, kiedy wraz z depresją sezonową współwystępują nierozwiązane konflikty bądź też trudności natury psychicznej. Ponadto, przy pomocy terapeuty, można zaakceptować swoją chorobę i jednocześnie wspólnie odnaleźć sposób na radzenie sobie z nią. Jest to szczególnie ważne dla osób, które są przyzwyczajone do dużej aktywności w ciągu całego roku.

 

Znalezione obrazy dla zapytania polska zlota jesień

 

Domowe sposoby? No naturalnie!

Jeśli chcesz wspomóc swój własny organizm w walce przeciwko spadkom nastroju związanym z depresją sezonową, dobrym wyborem będzie… Dziurawiec pospolity. Zaleca się go między innymi w leczeniu depresji lekkiej, a jego medyczne działanie jest potwierdzone klinicznie. Przyjmować go można zarówno w formie tabletek jak i herbaty ziołowej. Należy jednak pamiętać, nie wolno łączyć kuracji dziurawcem z fototerapią lub przyjmowaniem leków antydepresyjnych!

Z innych przydatnych czynności… Odsłoń zasłony i wpuść trochę światła! Wolne chwile spędzaj z przyjaciółmi lub rodziną, zabierz ich na spacer, wyciągnij na rowery. Odrobina aerobiku czy siłowni również nie zaszkodzi- ćwiczenia gwarantują nie tylko poprawę kondycji, ale i samopoczucia. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na suplementy witaminowe, wybierz te, które zawierają jak najwięcej witaminy B6, tiaminy oraz kwasu foliowego. Jeśli chodzi zaś o słodycze, które miałyby umilić nam chwilę, warto zastąpić wysokobiałkowymi posiłkami.

 

Źródło tekstowe:

Kujac, K. (2014). Depresja sezonowa- jesienna, zimowa. Leczenie depresji. Pobrane z: https://www.poradnikzdrowie.pl/ (26.09.2019 r.)

Sieczka, A. Jesienny smutek – czym jest depresja sezonowa. Pobrane z: http://www.psychologia.edu.pl/ (19.09.2019 r.)

Https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroba_afektywna_sezonowa

 

- CDT PSYCHOMED - 

 

 
Psychomed
ul. Jagodowa 1
45-472 Opole
 
telefon: 734 460 357
Copyright © Cdtpsychomed